Koçluk

Merhaba,

Hepimizin hayatlarımıza dair istekleri var. Güzel bir ev ya da araba, bir aile, performansımızı açığa çıkarmamamıza fırsat verecek bir iş, daha yüksek notlarla dolu bir karne, iyi bir üniversite eğitimi, kişisel gelişimimiz için yeni öğrenmeler, daha çok huzur, mutluluk, doyum… Çoğu zaman, bu isteklerimiz niyetten öteye geçemiyor.

Oysa hayatımızı anlamlı kılan değerlerimizi, bizi sonuca götüren güçlü yanlarımızı keşfedip açığa çıkardığımızda, yani özümüze dokunup kendimizi tanıyıp gerçekten ne istediğimizin farkına vardığımızda, gelişim ve değişime odaklı, zamana ve mekâna bağlı net bir hedef ortaya çıkıyor. Kendimiz için bir vizyon oluşturuyoruz. Zihnimizde, bize ait bir gelecek resmi çiziyor ve tam ortasına da kendimizi yerleştiriyoruz.

O resim öylesine net, belirgin, parlak ve öylesine gidilesi bir yer oluyor ki büyük bir coşkuyla bağlanıyoruz resme. Bir an önce,  resimdeki biz’e ulaşmak için harekete geçmeyi istiyor, bunun için yollar, araçlar araştırmaya başlıyoruz. Büyük hedef yolunda karşımıza çıkabilecek engelleri aşmak için yeni stratejiler geliştiriyor, sonuca ulaşıyor ve resmi gerçekleyip kendimizi bütünlüyoruz. İşte Koç, tüm bu süreçte, hedefe giderken sizi dinleyen, duyan, deneyimleyen, sizi yolda tutan, sözün özü, sizinle yolculuk eden kişi. Koçluk da bu sürecin ta kendisi. 

Koçluk öyle bir yolculuk ki kendinize dair pek çok farkındalık, öğrenme, deneyimleme, yenilenme ve gelişme içeriyor. Koçluk sürecinde Danışan, ne istediğini bilen, isteklerini somut, ölçülebilir, akılcı hedeflere dönüştürebilen, hedefine gideceği yollarla ilgili seçenekler yaratabilen, özgürce seçim yapabilen, seçeneğini hayata geçirmek için plan yapabilen, cesaretle adım atabilen, yoldayken karşılaştığı engellerle ilgili stratejiler kurabilen bir bireye dönüşüyor. Bu dönüşüm ve değişimde sorumluluğun büyük kısmı elbette Danışana ait. Koç, görüşmeler süresince etkin dinleyip ve güçlü sorular sorarak Danışanın yolculuğunda ona eşlik ediyor.

Özünüze dokunacak, gerçekten ne istediğinizi keşfedecek, bir kelebek misali değişmeye, dönüşmeye, gelişmeye başlayacak ve sonunda hedefinizi gerçekleyerek başarıya ulaşacaksınız. Tüm bunları siz yapacaksınız, hepsi sizin elinizde. İlk dokunuş da, değişim de başarı da sadece sizin elinizde… Süreci deneyimledikçe özünüzü keşfedecek, kendinizdeki gelişimi görecek ve yeni başarılara imza atacaksınız.

Hazırsanız başlayalım…

ÖSY.


Bize Yazın

Bize Ulaşın